2021 DE AÇLIK YILI OLMASIN!  
11.01.2021
855
Yazı Boyutu: A- A+

İKTİDAR ÇAY KAŞIĞIYLA VERDİĞİNİ KEPÇEYLE ALIYOR!

ZAMLAR YENİ YILDA DA YOKSUL HALKIN BELİNİ BÜKECEK!

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Covid-19 salgını ve ekonomik kriz gölgesinde geçen 2020’nin ardından, siyasal iktidarın vaat ettiği umutlarla girilen 2021’in zam furyasıyla başladığını kaydetti.  İktidarın asgari ücrete yaptığı zammı, vergilere yaptığı zamlarla fazlasıyla geri aldığını vurgulayan Çelebi, “Siyasal iktidar çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor! Halkın ‘açız’ haykırışlarını duymayan, gerçekleri görmeyen iktidar, 2021’i esnaf, işsizler, işçiler, emekliler, memurlar için 2020’den daha da zor geçirtmekte kararlı görünüyor. 2021 de yoksul halkımız için açlık yılı olmasın” dedi.

2020 YOKSUL HALK İÇİN AÇLIK YILI OLDU

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınıyla birlikte görünür hale gelen ekonomik krizin, salgınla birlikte derinleştiğini aktardı.

2020’de emeklilerin, işçilerin, memurların, öğrencilerin ve işsizlerin çok ağır bedeller ödediğine dile getiren Çelebi, “İktidar, Covid-19 salgının faturasını da ekonomik kriz nedeniyle yaşam mücadelesi veren yoksul halkımıza kesti.  Yoksul halkımızın işsizliğe, yoksulluğa mahkum edildiği yetmezmiş gibi iktidar, salgınla mücadelede halkın ihtiyaçlarını karşılamak yerine, IBAN numarası vererek halktan para istedi. 2020 halkımız için açlık yılı oldu. ” diye konuştu.

HALK YOKSULLUKLA BOĞUŞUYOR, SARAY ÇALGILI TÜRTÜLÜ EĞLENCE DÜZENLİYOR

Yoksullukla boğuşan halkın “açız” feryadına karşılık, ülkeyi yönetenlerin, “Yoksulluk diye bir şey yok”, “Kuru ekmek bulabilen aç değildir” şeklinde karşılık verdiğini anımsatan Çelebi, şöyle devam etti:

“’Eve ekmek götüremiyorum’ diyeni, “Abartma” diye azarlayıp kafasına çay paketi atan iktidar, halk yoksullukla boğuşuyorken, Saray’da çalgılı, türkülü eğlenceler düzenliyor. İktidar, ‘Vatandaşa fiyat söylerken utanıyoruz’ diyen esnafın, merdiven silerek geçimini sağlamaya çalışan 65 yaşın üzerindeki yurttaşın, üretemeyen, batma noktasına gelen çiftçinin sesini duymuyor.”

VERGİLER ARTTI, TEMEL TÜKETİM MADDELERİ ZAMLANDI

Bugün bir yurttaşın kullandığı 100 liralık elektrik için 191 lira, kullandığı 100 liralık doğal gaz için de 138 lira 42 kuruş fatura ödediğini aktaran Çelebi, “Son 3 yılda elektriğe yüzde 70, doğalgaza ise yüzde 80 oranında zam yapıldı. Asgari ücretli ise ne yazık ki bu kadar zam almadı. 2020’nin Ekim ayında 14 lira olan 30’lu yumurta kolisi bugün, 35-40 TL’ye yükseldi. 29-30 liraya satılan ayçiçeği yağı bugün 85 liraya kadar ulaştı. Yeni yılla birlikte MTV, pasaport ve ehliyet harcı, cep telefonu aboneliği ilk tesisi için alınan vergi oranlarına yüzde 9.11, emlak vergisine yüzde 4,55 zam yapıldı. Zamlar yılın henüz başındayken yoksulların belini büktü” şeklinde konuştu.

YOKSUL HALK İÇİN 2021 DAHA ZOR GEÇECEK

Salgının gölgesinde yoksulluk ve açlık sınırının altındaki ücretlerle yaşam mücadelesi veren kitlelerin yeni yıla büyük beklentilerle girdiğini anımsatan Çelebi, “Ne yazık ki siyasal iktidar, yoksul halkımız için yeni yılın 2020’den daha zor geçeceğini şimdiden gösterdi.  Geçim ücreti haline gelen asgari ücret yine açlık sınırının altında kalırken, halkın belini büken vergiler arttı, temel gıda ve temel ihtiyaç ürünleri zam furyasından nasibini aldı” dedi.

2021 DE AÇLIK YILI OLMASIN

İktidara “Halkın sesini duyun” çağrısında bulunan Çelebi, “2020 yoksul halkımız için çok zor geçti. Siyasal iktidarın vaat ettiği umutlarla girilen 2021 de halkımız için açlık yılı olmasın. Esnafın, işsizin, emeklinin, asgari ücretlinin, memurun sesini artık duyun” ifadelerini kullandı.