BİNLERCE TİYATRO EMEKÇİSİ AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA  
23.09.2020
750
Yazı Boyutu: A- A+

ÇELEBİ’DEN ÖZEL TİYATROLARA DESTEK ÇAĞRISI

ÖZEL TİYATROLAR YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

 

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, yaşamın her alanını olumsuz etkileyen koronavirüs salgınının, kültür-sanat dünyasına ağır darbe vurduğunu söyledi. Salgın nedeniyle mart ayında kapatılarak adeta kaderine terk edilen özel tiyatroların bu süreçte ağır bir borç yüküyle karşı karşıya kaldığını ifade eden Çelebi, “Binlerce tiyatro emekçisi bu süreçte çalışamadığı için bugün açlıkla karşı karşıya. Kredi, kira, vergi ve sigorta prim borçları, birikmiş elektrik, su, telefon faturaları nedeniyle birçok özel tiyatro faaliyetini sonlandırdığı gibi, perdelerini açan tiyatroların birçoğu da salgın öncesindeki seyirci sayısına ulaşamadığı için kapanmanın eşiğinde. Sosyal devletin gereği olarak özel tiyatroların üzerindeki vergi yükü kaldırılmalı ve desteklenmelidir” dedi.

BİNLERCE TİYATRO EMEKÇİSİ KADERİNE TERK EDİLDİ

CHP Adana İl Başkanı Çelebi yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının toplumsal yaşama verdiği zararın her geçen gün katlanarak arttığını bildirdi. Salgınla mücadele sürecini yönetemeyen siyasal iktidarın, kültür-sanat alanında yaşanan sorunlara ilgisiz kaldığını ifade eden Çelebi, “Kültür-sanat salgında ilk gözden çıkarılan alanlardan biri oldu. 11 Mart’tan itibaren tiyatrolar kapatılarak binlerce tiyatro emekçisi de kaderine terk edildi. İktidarın özel tiyatrolar için açıkladığı destek paketindeki koşullar nedeniyle, sorunların hiçbirini çözmeyecek miktardaki destekten yararlanabilen tiyatro sayısı da çok sınırlı kaldı” diye konuştu.

KAPATILAN ÖZELTİYATROLARIN BORÇ YÜKÜ KATLANARAK ARTTI

Vergi borçlarıyla sigorta primlerinin eylül ayına dek ertelendiğini anımsatan Çelebi, yaklaşık dört ay boyunca kapalı kalan tiyatroların ertelenen borçlarının, alınan kredilerin ödeme zamanının geldiğini vurguladı. Çelebi, “Bu süreçte özel tiyatrolar maddi destek alamadığı gibi, kira, stopaj, çalışanların maaşları, vergi, sigorta primi, elektrik, su, telefon faturaları da birikti. Hemen hepsi ağır borç yükü altında olan özel tiyatrolar borçlarını ödeyebilmek, çalışanlarına maaş verebilmek için kredi aldığı için borç yükü daha da katlandı” diye konuştu.

DEVLET DESTEĞİ VERİLMEZSE İŞSİZLER ORDUSU BÜYÜYECEK

1 Temmuzdan itibaren tiyatroların kapatılma kararının kaldırıldığına işaret eden Çelebi, borç yükü nedeniyle özel tiyatroların büyük bölümünün açılamadığını söyledi. Çelebi, “Perdelerini açan tiyatrolar ise salgın koşulları nedeniyle eski izleyici sayısına ulaşamadığı için bugün kapanmanın eşiğinde. Özel tiyatroların üzerindeki ağır vergi yükü en azından salgın bitene dek kaldırılmalı, salgın sürecinde vergi ve prim borçları devlet tarafından üstlenilmeli, yine salgın süreci boyunca kredi borçlarının faizleri silinmeli ve özel tiyatrolara maddi destek verilmelidir. Aksi halde işsizler ordusuna binlerce tiyatro emekçisinin katılması kaçınılmaz olacaktır” ifadelerini kullandı.

KÜLTÜR-SANATIN OLMADIĞI YERDE HAYAT DA OLMAZ

Büyük Önder Atatürk’ün ‘Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’  sözlerini anımsatan Çelebi, “Kültür-sanatın olmadığı yerde hayat da olmaz.  Sanat toplumun ilerlemesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Sanata ve sanatçıya sahip çıkmak toplumsal sorumluluğumuzdur. Tiyatrolarımıza ve tiyatro emekçilerimize sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.