HAK, HUKUK, ADALET VE DEMOKRASİ MÜCADELESİ VERENLER KAZANACAK  
27.09.2020
795
Yazı Boyutu: A- A+

SİYASİ OPERASYONLARA YENİK DÜŞMEYECEĞİZ

 

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, HDP’li siyasetçilerin yargılanıp suçsuz bulundukları davadan altı yıl sonra gözaltına alınmasının hukuki olmadığının altını çizdi. Siyasal iktidarın HDP’li siyasetçiler üzerinden muhalif seslere aba altından sopa gösterdiğini belirten Çelebi, “Ülkeyi yönetemeyen ve oyları her geçen gün eriyen siyasal iktidar, Millet İttifakı ve demokrasi güçlerinden oluşan muhalefet bloğunu parçalayıp iktidarını koruyabilmek için hukuki ve insani olmayan yöntemlere başvuruyor. İktidar ne yaparsa yapsın önümüzdeki ilk seçimde hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesi verenler kazanacak” dedi.

YARGILANIP SERBEST BIRAKILAN HDP’LİLER 6 YIL SONRA TEKRAR GÖZALTINA ALINDI

CHP Adana İl Başkanı Çelebi yaptığı açıklamada, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde meydana gelen Kobani olayları nedeniyle yargılanıp serbest bırakılan HDP’li siyasetçilerin, aradan altı yıl geçtikten sonra yaka paça gözaltına alındığını ve bu görüntülerin servis edildiğini anımsattı.

SİYASİ BİR OPERASYON

Altı yıl sonra yapılan operasyonun amacının siyasi olduğunun altını çizen Çelebi, “Yapılan operasyonun hukuki bir yanı olmadığı gibi, bu operasyon yargının iktidarın elinde bir sopaya dönüştüğünü bir kez daha göstermiştir. Operasyonun başındaki Cumhuriyet Başsavcısının, Saray’da Cumhurbaşkanını ziyaretinden bir hafta sonra bu operasyonun gerçekleşmesi, operasyonun talimatla gerçekleştiği kanısını destekleyen bir durumdur. Milyonlarca seçmenin özgür iradesiyle seçtiği siyasetçileri altı yıl önceki gerekçelerle gözaltına alıp, algı operasyonlarıyla topluma siyasi mesajlar vermeye çalışmak,  demokratik hak ve özgürlüklere, seçme-seçilme hakkına yönelik ağır bir saldırıdır. Kayyum uygulamasıyla HDP’li belediyeleri ele geçiren iktidar, bu operasyonla HDP’ye ve seçmenine son darbeyi vurmak istemektedir. Bunun adı hukuk ya da demokrasi değil, zulümdür. Milli iradeyi sadece kendilerine oy vermekle eş değer gören iktidar, seçilen diğer siyasi partilerin temsilcilerini hukuki olmayan yöntemlerle alaşağı etmeye çalışmaktadır” diye konuştu.

HAK, HUKUK, ADALET VE DEMOKRASİ MÜCADELESİ VERENLER KAZANACAK

Ülkeyi yönetemeyen siyasal iktidarın oylarının her geçen gün eridiğini vurgulayan Çelebi, iktidarını koruyabilmek adına toplumu birbirine düşmanlaştırmaktan çekinmediğini söyledi. Siyasal iktidarın Millet İttifakı ve demokrasi güçlerinin yerel seçimlerde elde ettiği başarıyı kendisine tehdit olarak gördüğünün altını çizen Çelebi, “Yaptırdığı anketlerde eriyen oy oranlarını gören iktidar, toplumun barışı, huzuru, refahını sağlam için çalışmak yerine, siyasi operasyonlarla muhalefeti dağıtmaya, parçalamaya, düşmanlıklar yaratmaya çalışıyor. Siyasal iktidarın bu otokratik anlayışına yenik düşmeyeceğiz. Millet İttifakı ve demokrasi güçlerinin verdiği hak, hukuk, adalet, demokrasi ve özgürlük mücadelesi siyasal iktidarın, toplumu bölen, parçalayan, düşmanlaştıran siyaset anlayışına rağmen daha da birliktelik içinde daha da büyüyecek. İktidar ne yaparsa yapsın önümüzdeki ilk seçimde hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesi verenler mutlaka kazanacak” ifadelerini kullandı.